Özel Halk Otobüsçüleri Mağduriyetlerinin Giderilmesini İstedi
Tarih: 21.10.2015--14:29:15 - Okunma: 1233

Türkiye genelinde bulunan 28 bin özel halk otobüsleri dernek, oda ve taşımacı kooperatif yöneticileri Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nda (TŞOF) bir araya geldi.

 

Türkiye genelinde bulunan 28 bin özel halk otobüsleri dernek, oda ve taşımacı kooperatif yöneticileri Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nda (TŞOF) bir araya geldi. Toplantıda, özel halk otobüsçülerinin mağduriyetlerinin giderilmesi istendi. Toplantının açılışında konuşan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, "Biz bu işi takip eden birçok arkadaşlarımızla beraber, defalarca toplantılar yaptık. İlgili Bakanlığa ve Genel Müdürlüğe kadar ulaştık. Yapılan hizmet doğrudur. Dünyada sosyal devletler, emeklisini, dulunu, şehidini, gazisini, yaşlısını ve öğrencisini korur. Ama bu korumayı bir başkasına yaptırmaz, bunu devletin kendisi yapar. Devlet vergiyi bu iyileştirmeleri yapmak için alır. Bir başka husus her 65 yaşını bitiren kişinin bedava otobüse binmeye hak kazanmaması gerekir kanaatindeyim. Çünkü bu vatandaşlarımız arasında ekonomik anlamda ihtiyacı olmayanlar var. Sosyal devlet ekonomik anlamda ihtiyacı olmayan birisini bir başkasına asla taşıtmaz. Çünkü bunların zaten ihtiyacı yoktur. Biz sosyal yardıma ihtiyacı olan insanları taşıyalım, başımızın üzerine. Bunu öteden beri yetkililere söylüyoruz. O zaman sosyal devlet ilkeleri daha çok yerini bulmuş olur" dedi. "600 LİRA ŞOFÖRÜN ÇAY PARASI DEĞİL" Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 7 Eylül'de yapılan toplantıda yönetmeliğin hazırlanması için bir araya geldiklerini kaydeden TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, "Her iki tarafta ilkeli hareket etti. En kısa sürede Yönetmeliğin hazırlanacağı ifade edildi. Çünkü 28 bin özel halk otobüsçümüzün mağduriyetinin ortadan kalmasını istiyorduk. Kanunun çıktığı tarihten itibaren en geç 6 ay içerisinde yönetmeliğin yayımlanması kanuni bir zorunluluk. Daha sonra Bedensel Engellilerin erişimi ile ilgili yapılan o toplantıda bu konu dile getirildi. İfadeleri şu; Sizin beklentinizin daha ötesinde kanun çıktığı günden bu güne kadar olan haklarınızda dahil olmak üzere, biz mali olarak bunları size ödeyeceğiz. Yönetmelikte bunun nasıl ödeneceği ve miktarının belirleneceği açıkça ifade edildi. Şimdi otobüs başına 600 Türk Lirası verileceği belirtiliyor. Bize bugüne kadar böyle bir resmi yazı veya belge gelmedi. 600 Türk Lirası araç başına mı, yoksa kişi başına mı tensip edilerek verilecektir bu konuda bir bilgimiz yok. Ama ne olursa olsun 600 Türk Lirasını 30'a böldüğünüz zaman günlük 20 Türk Lirası eder. 20 Türk Lirası da O gün çalışan şoförün çay parası değildir. Burada bir eksiklik var. Bize resmi bir rakam gelmediği için bu rakamı da telaffuz etmekte zorlanıyorum. TŞOF olarak biz belgelerle konuşuruz, Bu konuda bize bir bilgi gelmedi" diye konuştu. 

Ulaştırma Bakanlığı T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu
Facebook Twitter